Lajmet nga Rajoni

“AstraZeneca e sigurt”, Rama: Vaksinim, vaksinim, vaksinim

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vendimit të EMA-s që vaksina AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit është e sigurt dhe efikase në luftimin e koronavirusit. Në një postim në Facebook, Rama shkruan se tashmë gjithë fokusi duhet të jetë te vaksinimi për të këputur sa më shumë hallka të zinxhirit të infektimeve.

“Agjencia Europiane e Barnave (EMA) konfirmon pas verifikimeve të kryera, Sigurinë dhe Efektshmërinë e vaksinës ASTRAZENECA. Vaksinim, vaksinim, vaksinim për të këputur sa më shumë hallka të zinxhirit të infektimeve dhe për të dalë përfundimisht nga tuneli i pandemisë, ku ka nisur të duket drita” shkruan Rama.

Skepticizmi ashtu në shumë vende të BE-së edhe në Shqipëri ishte i madh për këtë vaksinë, teksa shumë mësues refuzuan që të pranojnë injektimin duke parë që disa shtete e pezulluan. Por EMA, sot kishte një lajm të mirë; vaksina AstraZeneca është e sigurt.

Drejtuesja e EMA-s, Emer Cooke u shpreh se sot komiteti ka vendosur se “kjo është një vaksinë e sigurt dhe efektive” dhe përfitimet tejkalojnë çdo rrezik të mundshëm. Doza, sipas saj, nuk shoqërohet me rritje të rrezikut të përgjithshëm të eventeve tromboembolike ose mpiksjes së gjakut./abcnews

The post “AstraZeneca e sigurt”, Rama: Vaksinim, vaksinim, vaksinim appeared first on Gazetapress.net.

Lajmet të tjera

Back to top button