Lajmet nga Rajoni

Rakiq i sigurt: Mandatet e destinuara për serbët do të mbeten në duart e Listës Serbe

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka deklaruar se serbët do t`i tregojnë Prishtinën në zgjedhjet parlamentare të së dielës, por edhe disa qarqeve në bashkësinë ndërkombëtare se ata janë të vendosur të qëndrojnë vetë.

Rakiq ​​i tha “Telegrafit serb se uniteti dhe harmonia serbe do të fitojë zgjedhjet edhe një herë dhe se sipas tij të dhjetë mandatet e destinuara për serbët do të mbeten në duart e popullit tonë dhe Listës Serbe, megjithëse siç tha ai “Prishtina po bën gjithçka për të uzurpuar të drejtën e tyre për të votuar.”

“Nuk është lajm që Prishtina dëshiron të zvogëlojë forcën e popullit serb në institucione përmes dobësimit të Listës Serbe. Njerëzit tanë janë shumë të mençur, të durueshëm dhe të arsimuar politikisht, kështu që ne i kuptojmë qartë të gjitha lëvizjet që janë bërë në ditët e mëparshme, nga ardhjet e paparalajmëruara me njerëz të armatosur në veri të Kosovës për të fshirë qytetarët tanë nga lista e votuesve. Mbështetja për Listën Serbe do të jetë përgjigjja më e mirë e njerëzve tanë ndaj të gjitha marifeteve”, theksoi ai

Rakiq ​​u bëri thirrje të gjithë qytetarëve të marrin përgjegjësi, duke theksuar se “vullneti dhe përkushtimi i tyre që Lista Serbe të jetë përfaqësuese e tyre në institucione dhe mbrojtës i interesave serbe në Prishtinë nuk duhet të lejohet të ndryshohet. Ai gjithashtu iu referua edhe Nenad Rashiqit  nga Partia Progresive e Serbëve i cili u pa bashkë në fushatë me kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

“Disa udhëheqës që paraqiten si parti serbe po hyjnë në fushatë me Albin Kurtin, pa asnjë turp. Shqiptarët tani po drejtojnë hapur disa serbë që janë të përshtatshëm dhe të cilët nuk do të jenë në shërbim të njerëzve por në shërbim të qëllimeve të shqiptarëve,” theksoi Rakiq, transmeton klan kosova. Rakiq ​​thotë se deklaratat e Ramush Haradinajt për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, ndërsa Aleksandar Vuçiq është në krye të Serbisë, do të mbetet në nivelin e një ëndrre.

The post Rakiq i sigurt: Mandatet e destinuara për serbët do të mbeten në duart e Listës Serbe appeared first on Gazetapress.net.

Lajmet të tjera

Back to top button