Lajmet nga Rajoni

Pse Gjermania mendon mbylljen e kufijve me Austrinë?

Sekretari i Përgjithshëm i CSU, Markus Blume tha për mediat gjermane të martën se Bavaria po mendonte të mbyllte kufirin e saj me Austrinë për shkak të “sjelljes së papërgjegjshme” të kësaj të fundit.

Blume përmendi ‘relaksimin’ e bllokimit të Austrisë të hënën, 8 shkurt si një arsye për masën drastike.

“Ajo që po bën Austria është e papërgjegjshme nga këndvështrimi ynë”, i tha Blume programit “Frühstart” në RTL.

Blume bëri thirrje që kontrollet kufitare të intensifikohen, ndërsa nënvizoi mbylljet e kufijve si një zgjidhje e mundshme. “Ne nuk do të lejojmë që kjo valë të përhapet përtej kufirit për ne në Gjermani,” tha Blume. “Kjo është arsyeja pse është e mirë dhe e rëndësishme që kontrollet kufitare tani të intensifikohen përsëri.

“Mbyllja e kufirit duhet të jetë gjithashtu një mundësi (si) mjet i fundit”.

Gjatë fundjavës, Austria njoftoi se do të intensifikojë kontrollet dhe kontrollet kufitare në anën e saj. Udhëtimi midis dy vendeve tashmë është shumë i kufizuar. Nga e mërkura, 10 shkurt, rregullat e hyrjes në Austri do të bëhen më të rrepta.

The post Pse Gjermania mendon mbylljen e kufijve me Austrinë? appeared first on Gazetapress.net.

Lajmet të tjera

Back to top button