LIFE — Gazeta Press

LIFE

by / on July 8, 2017 at 2:55 am / in LIFE

Kjo është bima fatsjellëse që ju sjell para “me thasë” në shtëpi (Video)

Nëse jeni njerëz që i doni bimët dhe përpiqeni që gjithmonë të mbani një lule afër vetes, kjo bimë është ndër bimët e duhura. Përveç pastrimit të ajrit, mbrojtjes nga pluhurat dhe kimikatet e dëmshme kjo bimë është një ndër bimët më të njohura në botë për përcjelljen e energjisë pozitive në shtëpinë tuaj. Pafund njerëz nëpër botë janë të […]

Read more ›
by / on July 5, 2017 at 1:19 am / in LIFE

Femija vdiq nje ore pas larjes.. Te gjithe prinderit duhet ta lexojne kete!

Kohën më të madhe kjo as që na intereson, por kur të kaloni një ditë në pishinë, është e kuptueshme që do të rraskapiteni e do të lodheni shumë për gjumë, veçanërisht nëse jeni fëmijë shumë energjik, transmeton Gazeta Shneta. Kjo ka ndodhur edhe me Cassandra Jacskon, e cila nuk priste asgjë të keqe kur djali i saj Johnny 10 […]

Read more ›
by / on July 3, 2017 at 1:12 am / in LIFE

Një muaj para sulmit në zemër, trupi do t’ju paralajmërojë juve – Këto janë 3 shenjat

Gjatë viteve të fundit, sulmi në zemër është bërë aq i zakonshëm sa që është gati për të hyrë i pari në listën e shkaktarëve më të mëdhenj të vdekjes. Por, nëse nuk e keni ditur, sulmi në zemër mund të parandalohet nëse i dini simptomat e tij. Këto janë simptomat: Shkurtim i frymëmarrjes Nëse mushkëritë nuk marrin aq oksigjen […]

Read more ›
by / on July 1, 2017 at 4:26 am / in LIFE

Nuk dini gjithçka, ja si ta përgatisni limonin si ilaç!

Limoni është i pasur me vitamina C, pektinë dhe kalcium. Lëngu i limonit ka veti të shumta shëruese, e lista është e gjatë. Ja disa nga më kryesoret: Ul sheqerin në gjak Pakëson acidet e dëmshme dhe bakteret Shëron ftohjet Dhimbjet në gjoks Eliminon acidet nga gjaku Pastron gjëndrat Parandalon gjakderdhjet Parandalon inflamacionet Parandalon dhimbjet nga reumatoidi Shëron zemrën Malarien […]

Read more ›
by / on June 28, 2017 at 3:59 pm / in LIFE

E besoni?! Ja kura që nuk e keni ditur. Farat e shalqirit shërojnë sëmundjen më të përhapur të momentit

Për të marrë të gjitha përfitimet e farave të shalqirit, duhet t’i gatuani në mënyra të ndryshme. Për t’ju ndihmuar të trajtoni diabetin me fara shalqiri, që është sëmundja më e përhapur në këto kohë, duhet t’i përdorini në këtë mënyrë. Përbërësit: 1 grusht fara shalqiri 2 litra ujë Përgatitja: Kombinoni ujin dhe farat e shalqirit në një enë. Vërini […]

Read more ›
by / on June 27, 2017 at 6:43 pm / in LIFE

Ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni në mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por duhet që ta përgatisni me kujdes. Nëse nuk dëshironi që të shëndosheni, ushqimet që nuk duhet të konsumoni janë: Buka Për shumë prej nesh është e pakonceptueshme të hamë mëngjesin pa bukë, por ja që nuk duhet bërë. Sa më pak bukë në mëngjes aq më mirë bën për trupin. Omëletë […]

Read more ›
by / on June 27, 2017 at 6:42 pm / in LIFE

Kjo është pija që ndihmon në rikthimin e kujtesës

Sipas Shoqatës së Alzheimerit, kjo sëmundje është forma më e njohur e dementias, e cila lidhet me humbjen e kujtesës dhe aftësive të tjera intelektuale për t’u përballur me përditshmërinë. Sipas raportimeve, më shumë se 5 milionë amerikanë jetojnë me këtë sëmundje çdo ditë. Ndërkohë që çdo 67 sekonda, një përson në SHBA diagnostifikohet me këtë sëmundje. Prandaj, është shumë […]

Read more ›
by / on June 17, 2017 at 12:07 am / in LIFE

Zbulohet bima e cila vret qelizat e kancerit deri në 98 për qind (VIDEO)

Sipas hulumtimit të botuar në „Life Science“, artemisinini – derivat i bimëve të ëmbla (Aremisia annua L. – një përkthim i mirëfillët – Pellazhda e ëmbël) që përdoret në mjekësinë kineze – mund të vrasë 98% të qelizave të kancerit të gjirit në më pak se 16 orë.ëse bima përdoret ajo shkakton një reduktim prej 28 për qind në qelizat […]

Read more ›
by / on June 16, 2017 at 3:01 am / in LIFE

Farat e kungullit: Arsyet pse duhet t’i konsumoni përditë

J anë të shkëlqyeshme për shëndetin fizik, por edhe atë mendor. Shkencëtarët kanë konstatuar se farat e kungullit tregojnë rezultate në pakësimin e simptomave të depresionit dhe jo vetëm. Kundër kancerit Hulumtimi nga shkencëtarët spanjollë ka treguar se farat e kungullit përmbajnë substanca që me sukses luftojnë qelizat e kancerit. Edhe ekspertët gjermanë kanë dëshmuar se femrat që kanë kaluar […]

Read more ›
by / on June 14, 2017 at 3:13 am / in LIFE

Do të shkoni në pushime? Para se të niseni, vendoseni një monedhë në frigorifer

Nëse mendoni të shkoni në pushime dhe të lini ushqim në frigoriferin e shtëpisë, atëherë këtë artikull gjithsesi duhet ta lexoni. Sot do t’jua mësojmë një truk të thjeshtë për t’ju treguar nëse është i sigurt ushqimi që e kini lënë në frigorifer. Ndonjëherë, kur jeni larg shtëpisë, energjia elektrike ndërpritet dhe ju nuk jeni të vetëdijshëm për këtë. Sidoqoftë, […]

Read more ›