LAJME — Gazeta Press

LAJME

by / on March 25, 2017 at 1:53 am / in LAJME

Lajm i keq për Ushtrinë, na doli kundër edhe ky mik i madh i yni

18 vjet më parë, Jamie Shea, ishte njeriu më i dashur për shumicën e shqiptarëve të Kosovës që ishin nuk rrinin në shtëpitë e tyre dhe që ia dëgjonin zërin kampeve të refugjatëve përmes transistorit, por dhe për ata pak të tjerë që mundnin t’ia shihnin fytyrën në televizor. Britaniku 63 vjeçar, që nga Brukseli i jepte Milosheviqit edhe të […]

Read more ›
by / on March 25, 2017 at 1:51 am / in LAJME

Fjalimi i Bill Clintonit me 24 mars, qe “dridhi” Serbinë!

18 vjet më parë, SHBA së bashku me aleatët e NATO-s filluan ndërhyrjen ushtarake Serbi përmes sulmeve ajrore. Pas refuzimit të kasapit të Ballkanit Sllobodan Millosheviq për të vendosur paqen, presidenti i atëhershëm amerikan Bill Clinton dha urdhrin për fillimin e fushatës bombarduese, shkruan portali arbresh.info Sulmet ajrore vazhduan deri me 9 qershor, ku edhe u arrit marrëveshja e Kumanovës. […]

Read more ›
by / on March 25, 2017 at 1:45 am / in LAJME

Lajm i keq! ‘Nëse BE shpërbëhet ja çka do ti ndodh Kosovës e Ballkanit!

Jean-Claude Juncker, president i Komisionit Evropian, ia ka tërhequr vërejtjen presidentit amerikan Donald Trump që të mos nxisë vende të tjera të BE-së të imitojnë Brexitin me argumentin se shpërbërja e BE-së mund të bëhet shkak për luftë në Ballkanin Perëndimor, shkruan gazeta prestigjioze “The Financial Times” Trump është i pandërgjegjshëm për historinë e ndërlikuar të Evropës, mendon Junckeri. Veterani […]

Read more ›
by / on March 25, 2017 at 1:44 am / in LAJME

E Dhimbshme! Policia gjermane dëbon në mes të natës familjen nga Kosova

Policia kishte ardhur natën dhe familja Selimi duhej të largohej nga Gjermania. Fëmijët ishin të tronditur kur kanë parë policët në banesë. Në mes të natës familja Selimi ishte zgjuar nga gjumi. Të tre fëmijët Serveta, Aisha dhe Xhenis ishin të hutuar kur kishin parë policët në banesë. Babai, Besar Selimi kishte thirrur menjëherë vullnetarët e familjes. Gabrielle Wietbruk menjëherë […]

Read more ›
by / on March 25, 2017 at 1:41 am / in LAJME

Lajm i madh nga senatorja Amerikane për Kosovën! (Video)

Senatorja amerikane Joni Kay Ernst, i është drejtuar Komandantit të Forcave Amerikane në Evropë, Curtis Scaparrotti në lidhje me Kosovën dhe rolin e forcave amerikane për stabilitetin në Ballkan. I pyetur nga senatorja Ernst nëse NATO do të kishte interes për prani më të madhe amerikane në Kosovë për të parandaluar ndikimin e Rusisë në Ballkan, komandanti Scaparrotti ka thënë […]

Read more ›
by / on March 25, 2017 at 1:27 am / in LAJME

Shikojeni momentin kur UÇK-ja vrau 25 serb në aksion!

Rreth 25 paramilitar serb kanë mbetur të vdekur në këtë operacion të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i koduar me emrin “FENIX”, shkruan Gazeta InfoPress. Ky operacion është organizuar në afërsi të kufirit me Shqipërinë, ku përvec që, kanë mbetur të vdekur rreth 25 serb, kanë shkatërruar edhe dy automjete luftarake serbe. Ky organizim për vrasjen e serbëve është udhëhequr nga […]

Read more ›
by / on March 25, 2017 at 1:02 am / in LAJME

Ja çfarë po ndodh në veri të Mitrovicës (VIDEO)

Në këto momente malet e veriut të Mitrovicës janë përfshirë nga një zjarr i madh që po vërehet nga të gjithë qytetarët e Mitrovicës, njofton Ditori. Lajmi.net ka provuar të flas me shefin e stacionit të Policisë në Mitrovicë, Nehat Thaçi, por ai ka thënë që është përgjegjës Avni Zaiti, zëdhënësi i Policisë në Vushtrri. Mirëpo edhe Zaiti e ka […]

Read more ›
by / on March 24, 2017 at 7:07 pm / in LAJME

Ja pse ndërtesat në Hong Kong, kanë një vrimë të madhe

Ndërtesat e larta në Hong Kong kanë zbrazëtira apo vrima. E një gjë e tillë që u ka rënë në sy njerëzve, la lënë shumë pyetje se pse ekzistojnë ose për çka shërbejnë ato zbrazëtira. E prapa kësaj fshihet një bestytni kineze. Ato që quhen “Dyert e Dragoit”, sipas parimeve kineze të njohura si “Feng Shui”, shërbejnë që dragonët të […]

Read more ›
by / on March 24, 2017 at 6:39 pm / in LAJME

Isa Mustafa sjell një lajm te ri për Ushtrinë, ja çka vendos tani

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se Projektligji për FSK-në do të dërgohet në Kuvend brenda afatit ligjor, duke shtuar se këtë do ta bëjnë në bashkëpunim të plotë me partnerët ndërkombëtarë. “Ky projektligj në afatin ligjor do të kthehet në rrugën përkatëse. Opinionet janë marrë dhe janë duke u realizuar në Zyrën e Kryeministrit pra në zyrat përkatëse dhe ajo […]

Read more ›
by / on March 24, 2017 at 5:52 pm / in LAJME

Ramiz Lladrovci mbërrin në Shkodër, ja çfarë befasie ia bëjnë Dardanët!

Kryetari i ri i Drenasit, Ramiz Lladrovci ka kaluar pranë tifozëve kosovarë në Shkodër, ku ka shkuar për ta ndjekur ndeshjen ndërmjet Kosovës dhe Islandës. Dhe, tifozët e kanë përshëndetur të parin e Drenasit me brohoritje të madhe dhe si në shaka ia kanë përsëritur frazën e njohur tashmë “Forca e bën Fuqinë”. Nga ana tjetër, Lladrovci ka qeshur dhe […]

Read more ›