LAJME — Gazeta Press

LAJME

by / on April 30, 2017 at 4:57 pm / in LAJME

​18 vjet nga rënia heroike, ja kush ishte Ilaz Kodra (Foto)

Sot mbushen tetëmbëdhjetë vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ilaz Kodra, i cili ka qenë pjesë e celulave të para të UÇK-së dhe pjesëmarrës i të gjitha luftërave në Drenicë dhe rrethinë. Ilaz Ismajl Kodra lindi më 3 maj të vitit 1966 në lagjen Kodra të Prekazit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa tetëvjeçaren […]

Read more ›
by / on April 30, 2017 at 4:54 pm / in LAJME

Nuk do ta besoni se çfarë i kishin thënë mësuesit në Kosovë Dua Lipës

Yjet e popit zakonisht kanë reputacion të keq – është e vështirë të merresh me ta dhe edhe më e vështirë ti kënaqësh (si Mariah Carey) por Dua Lipa, emri i së cilës do të thotë “Love” në anglisht nga shqipja, është fare e kundërta e kësaj. Kështu e ka përshkruar Duan revista New York Magazine, e cila ka vazhduar […]

Read more ›
by / on April 30, 2017 at 4:54 pm / in LAJME

Provokon Daçiq: Shqiptarët nuk janë një forcë që duhet të ua kesh frikën

Ministri i Jashtëm Ivica Dacic ka thënë se deklaratat e Kosovës dhe zyrtarëve shqiptarë për krijimin e Shqipërisë së kërcënojnë stabilitetin e rajonit. “Shqiptarët janë duke luajtur për të gjitha ose asgjë, “bluffing” dhe deklarata kanë për qëllim jo frikësimin e Brukselit dhe jo Beogradit”, ka thënë Daçiq për TV Pink, transmeton Indeksonline. Ai vuri në dukje se Brukseli duke […]

Read more ›
by / on April 30, 2017 at 4:47 pm / in LAJME

Nis iniciativa për ta bërë Ziadin Selën ministër të Punëve të Brendshme (VIDEO)

Ka nisur një iniciativë që lideri i Lidhjes për Reforma – PDSH dhe deputet në Kuvendin e Maqedonisë Ziadin Sela, të shpallet ministër i Punëve të Brendshme në këtë shtet. Sela u rrah keq nga huliganët nacionalistë maqedonas të enjten në Parlamentin e Maqedonisë dhe ende është i shtrirë në spital në gjendje të rëndë shëndetësore.ziadin-sela-650×358 Votimi për përkrahje iniciativës […]

Read more ›
by / on April 30, 2017 at 3:38 pm / in LAJME

Zhvillim i papritur ndodhi mes Francës dhe Serbisë, shkak Haradinaj

Pasi gjykata franceze liroi ish-komandantin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ramush Haradinajn, Serbia ka vendosur që ta tërheq ambasadorin e saj nga shteti francez dhe që në tre muajt e ardhshëm të mos marrin pjesë në asnjë takim diplomatik. Tanjug shkruan se kjo është konfirmuar nga ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç. Ky vendim është marrë në shenjë proteste […]

Read more ›
by / on April 30, 2017 at 3:34 pm / in LAJME

Maqedonasit kërcënojnë dhe shajnë deputeten Shqiptare, zbardhen mesazhet e plota (Foto)

Deputetja e PDIU-së, Mesila Doda ka publikuar mesazhet, që sipas saj e kërcënojnë për qëndrimin që ka mbajtur për situatën politike në Maqedoni or edhe për historinë e shqiptarëve atje. Deputetja i ka publikuar të plota, ndërsa në një foto duket edhe një i ri që djeg flamurin shqiptar. “Te dashur miq! Kam marre dhjetra mesazhe kercenimi e sharjesh te […]

Read more ›
by / on April 30, 2017 at 1:27 pm / in LAJME

Zoran Zaev: Deputeti i Lëvizjes Besa, Zeqirja Ibrahimi meriton respekt të madh

Lideri LSDM-së, Zoran Zaev në emisionin “Top Tema” në Tv Telma ka thënë se Deputeti shqiptar i Besës, Zeqirja Ibrahmi meriton Respekt të madh sepse aj eshte nje Trim i vertet pasi qe kendoi hymnin e Shqiptareve, ai po ashtu tha se Maqedonia nuk i perket vetem Maqedonve.. Po ashtu ai foli edhe per tmerrin qe perjetoj aty kliko ne […]

Read more ›
by / on April 30, 2017 at 1:18 pm / in LAJME

Gafat e anëtarit të LDK-së nuk kanë të ndalur, kjo që bëri tani është e pabesueshme! (Foto)

Anëtari i LDK-së Hazir Borovci, që komunikoi me ish-presidentin Ibrahim Rugova, pavarësisht që ky i fundit ka vite që ka vdekur, ka bërë edhe një lapsus në Facebook. Borovci u bë i famshëm nëpër rrjetet sociale ku shpërtheu humori me imagjinatën e tij, ka publikuar një fotografi në Facebook ku ka qëndruar në qytetin e Beratit, por dicka në këtë […]

Read more ›
by / on April 30, 2017 at 1:15 pm / in LAJME

Kërcënon Edi Rama: Ja çfarë porosie ka për nacionalistët sllav të Maqedonisë (FOTO)

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka publikuar në faqen e tij në Facebook, në rubrikën Amarcord, një mesazh për trazirat që ndodhën në Kuvendin e Maqedonisë, ku pësuan keq disa deputetë, ndërsa më keq e pësoi lideri i LR-PDSH, Ziadin Sela. Ai si simbol ka zgjedhur Dr. Ibrahim Temon, figurë e lartë shqiptare në Maqedoni gjatë fundit të Perandorisë Osmane. […]

Read more ›
by / on April 30, 2017 at 2:17 am / in LAJME

Ky lajm do ta tronditë Maqedoninë: Çka ndodhi me krimnelët e arrestuar natën e dhunshme në Kuvend

Natën pas dhunës në Kuvend në stacionin policor janë sjellë vetëm 9 persona nga policia, por ata u liruan shpejt, sepse policët i kanë raportuar si individë të “sjellur”, e jo si të burgosur, mëson Nova TV, pasi ka biseduar me disa burime se atë natë ata ishin të përfshirë drejtpërdrejt në veprim të vonuar të policisë pas rrahjes së […]

Read more ›